Gjasula vendos: Dua të luaj për Shqipërinë

imagesaSportJurgen Gjasula, mesfushori 27-vjeçar i Duisburgut, është afrimi i radhës në ekipin tonë përfaqësues.

Ai është bindur përfundimisht të jetë pjesë e kuqezinjve dhe për këtë është gati të heqë dorë edhe nga pasaporta gjermane. Burime pranë FSHF-së pohuan se ka nisur puna për pajisjen e tij me pasaportë shqiptare, ndërkaq, vetë babai i futbollistit pohoi për “Panorama Sport” se tashmë ka nisur puna për pajisjen me dokumente.

“Jemi kontaktuar nga ndihmësi i De Biazit (Tramexani), i cili na ka shprehur edhe interesimin që ka trajneri De Biazi, por edhe Federata. Jurgeni këtë herë e ka vendosur që të luajë për Shqipërinë. Është 27 vjeç dhe mendoj se ka shumë për t’i dhënë futbollit edhe për disa vite”, u shpreh për “Panorama Sport” Fatmir Gjasula. Nuk është hera e parë që Jurgen Gjasulës i bëhet ftesë që të luajë me Shqipërinë, por duke qenë se shteti gjerman nuk lejonte dyshtetësinë, ai, për motive familjare, nuk kishte pranuar të hiqte dorë nga pasaporta gjermane.

Tani, me sa duket, janë hapur spirale të reja sa u përket dokumenteve, por edhe nëse nuk gjendet një rrugë e mesme, ai do të heqë dorë nga pasaporta gjermane. “Jurgeni e ka vendosur, do të luajë për Shqipërinë. Ne po përgatitim gjithçka që ai të marrë pasaportën shqiptare. Shpresojmë që të gjejmë një zgjidhje të ndërmjetme, pra që të mbajë edhe pasaportën gjermane. Një rast i tillë është ai i Mërgim Mavrajt, i cili i ka të dyja pasaportat. Por edhe nëse nuk gjendet një zgjidhje e tillë, ai sërish do të marrë pasaportën shqiptare”, pohoi babai i futbollistit. Dëshira e madhe është që Gjasula të jetë i gatshëm për ndeshjen kundër Norvegjisë dhe sipas babait të tij, kjo gjë do të realizohet.

“Besoj se Jurgeni do të jetë pajisur me pasaportë deri më 26 maj, kur edhe do të nisë grumbullimi. Shpresoj që gjërat të ecin mirë dhe të mos kemi probleme burokratike”, u shpreh ai. Ndërkaq, futbollisti i ka kaluar plotësisht problemet që pati në fillim të sezonit në zemër, për shkak të mbilodhjes. Prej disa javësh ai është rikthyer të luajë rregullisht te Duisburgu. Ai shquhet për vizionin që ka për lojën dhe shpesh herë është cilësuar si pasues i Skelës.

You must be logged in to post a comment Login