FFK lejoi vizita private në hotel në kohë pandemie, dy futbollistë të Kosovës pozitiv me Covid 19vizita private në hotel në kohë pandemie, dy futbollistë të Kosovës pozitiv me Covid 19

Gjatë ditës së sotme janë konfirmuar dy raste pozitive me Covid 19 tek futbollistët e përfaqësueses së Kosovës, shkruan Insporti.

Fjala është për dyshen e mbrojtjes, Amir Rrahmanin dhe Mërgim Vojvodën të cilët pas rikthimit në Itali janë diagnostikuar me Covid 19.

Të dy ishin pjesë e skuadrës për ndeshjet e nëntorit, ku Kosova luajti tri takime ndaj Shqipërisë, Sllovenisë dhe Moldavisë.

“Dardanët” luajtën sfidën e fundit ndaj Moldavisë në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë, ku pati disa lëshime në organizim nga ana e Federatës së Futbollit të Kosovës.

Ndeshje u zhvillua pa praninë e tifozëve në shkallët e stadiumit për shkak të situatës pandemike në vendin tonë me koronavirus, por megjithatë disa tifozë special ja arritën ta shikonin ndeshjen brenda stadiumit “Fadil Vokrri”.

Kjo kategori e priviligjuar, poashtu kishin leje për të hyrë në hapësirat e hotelit ku gjendej ekipi i Kosovës, duke qëndruar afër skuadrës pas përfundimit të ndeshjes.

Mosrespektimi i distancës fizike dhe mungesa e maskave në hapësirat e mbyllura janë faktorët kryesor të përhapjes së pandemisë, dhe ndonëse korelacioni nuk nënkupton domosdoshmërisht shkakun, një lëshim i tillë nga zyrtarët e FFK-së, është shumë i rrezikshëm.

FFK ditë më parë nuk kishte lejuar përcjelljen e konferencës së ndihmëstrajnerit, Muharrem Sahitit, për disa media duke cituar masat anti covid.

Suksesi i Kombëtares merr vëmendje në Itali, flet Reja: Këtu më duan deri në 80 vjeç

Klubet e Gjilanit nuk gabojnë